Kripto Para Nedir

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz kripto para nedir. Kripto bir şifreleme bilimidir. Neyi şifreliyor diye bir soru sormanız normal ilk duyduğumda bende sordum :). Şöyle açıklayayım;

Verilerin bir sisteme göre şifrelenmesidir. Kripto paralar ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığıyla transfer edilir. Ayrıca bu para birimi hiçbir hükümete devlete ve merkezi bir otoriteye bağlı değildir.

Peki kripto paranın tarihçesi ne;

  • 1983: Amerikalı David Chaum eCash’i tasarlad
  • 1995: Amerikalı David Chaum eCash’i digicash üzerinden gerçekleştirdi
  • 1996: ABD de NSA “Anonim kripto para nasıl basılır” başlıklı bir bildiri yayınladı.
  • 1998: Wei Dai “b-money” adlı anonim merkezsiz kripto parayı anlatan bir bildiri yayınladı.
  • 1998: Nick Szabo bit-gold adlı anonim merkezsiz kripto parayı gerçekleştirdi.
  • 1998: Hal Finney, Dai ve Szabo dan esinlenip herkesin kullanabileceği bir “ispatlanmış emek” mekanizması geliştirdi.

Yukarıda gördüğünüz gibi teknolojinin yükseliş çağı olan 90 lardan beri dijital para oluşturmak için birçok adım atılmıştır.

İlk kripto para olan Bitcoin 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto kod adıyla ortaya çıkan kişi ya da kişiler tarafından geliştirildi. Tek isim olmasına rağmen kim ya da kimler olduğu belli olmayan kişi yada kişiler tarafından açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşıldı. 

Peki bu para güvenli midir;

Bildiğiniz gibi ödeme sistemleriyle ilgili en önemli problemlerden birisi aynı paranın iki kere harcanma olasılığıdır. Bu olasılığı düşürmek için kullanılan yöntem yapılan işlemlerin kaydını tutan merkezi bir aracı (banka) koymaktır. Ancak bu yöntem bütün para alışverişini kontrol edebilen bir 3.kişinin girmesi demektir. Bu da güvenilirliği azaltır.

Ancak merkezsizleştirilmiş, başka bir deyişle dağıtık bir ağda -Bitcoin gibi- işlemin gerçekleşebilmesi için sistemin her parçasının onay vermesi gerekmektedir. Bu işlemler blockchain aracılığıyla yapılmaktadır, bu sayede yapılan her işlem herkes tarafından görülmektedir.

Bu para birimi nasıl üretiliyor;

Üretim işlemi madencilik yoluyla oluyor, fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılıyor. Yani iştim gücü ve internet bağlantınız varsa o iş tamam kimsenin daveti yada isteği olmadan kazanabilirsiniz.

Kripto para yasal mıdır;

Kripto paraların yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazılarında yasallık durumu hala belirsiz ya da değişkenken, bazı ülkeler kullanımına ve ticaretine açık açık izin vermektedir. Bazı ülkeler ise kripto para kullanımını yasakladı veya kullanıma sınır getirdi.

Bu para kar amaçlı kullanılıyor (Al-Sat). ancak farklı amaçları da var ve ileriki zamanlarda kullanım amacı oldukça farklılaşabilir. Artık kağıt para kalkıp yerini elektronik para yani kripto paraya çevirebilir.

Bildiğiniz gibi Elon Musk mars parası yapacağım dediği dogecoin. Türklerin bir sözü var bilirsiniz; “Zamanın da buradan arsa alsaydık şimdi zengindik” Bu söz de güncellenecek yerine; “Zamanında dogecoin alsaydık şimdi zengindik” olacak:) Bu kripto paraya geçişin bir aşaması olabilir. Şimdilik kesin bir bilgi veremeyiz tabi ki ama elimize geçen her bilgiyi sizinle paylaşacağım.

Bu iş her ticaret işinde olduğu gibi belirli riskler barındırıyor. Kar edip köşeyi dönmek de var, zarar edip köşeyi dahi görememekte…

Şu anlık bazı Kripto paraların değerlerini yukarıda görüyorsunuz bu değerler sürekli değişmektedir.
23.02.2021 01.08

Evet şimdilik bu kadar. Okuyup öğrendikçe yazmaya devam edeceğim…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir