Arayış

Her insan toplum tarafından oluşturulmuş etik değerler üzerine doğar. Başlarda dünyaya ve ‘’kültürümüze’’ uyum sağlama amacıyla süzgecimizden geçirmeden kabul ettiğimiz değer yargıları, sonraları bizim yerimize yaşadığımız hayatımızı sorgulamaya başlar. 

İlk emir üzerine okumaya ve aklımızı hakkını vererek kullanmaya başladığımız andan son nefesimize kadar sürecek olan sorgulamaya, bazen uykuyu elimizden alacak olan ya da bazen gözlerimizi huzurla kapatmamıza sebep olacak o sorgulamaya, başlamış oluruz.

Sorgulama bana göre özünü arayıştır. Sorgulama; fikirler oluşturmak, benliğe kavuşmak ve kendimize duymamız gereken saygıyı hatırlamaktır. Yarınını nasıl dünlerinden dolu geçireceğini düşünmek, sonuçlarını bilmeden serüvenlere atılmak ve belki de küstüğün gerçekliklerle barışmaktır.

Sonu çiçekli bahçelere ya da çakıl taşlı yollara çıkan serüvenlerimiz, gerçekleşmesini umduğumuz maddi-manevi dilekler, içimizde filizlendirdiğimiz beklentilerimiz… Yüzümüze konan bir minik bir tebessüm veyahut içimizi ısıtan kahkahalar… Hepsi bize yaşamı hatırlatır, onu sorgulamaya vesile olur. Layığı olduğumuz bir başarı, belki o hiç sevmediğimiz komşu çocuğu kıyaslaması fikirlerimizin tohumu olur. İnsanların hayatlarına yaptığımız küçük, sihirli dokunuşların ya da tam zıttı arkamızda bıraktığımız yıkımların sonunda belirir sorular: 

‘’Neden? Nasıl? Niçin?’’

İnsan kendini aramalı ve yüzleşmeyi kabul etmeli ama bence biraz da ılımlı olmayı denemeli. Aynanın karşısında hatalarını yüzüne vurmak yerine kendisiyle baş başa kahve içerken bulmalı insan kendini ya da bir parkta kendi ellerini tutmuşken kaldırmalı ayağa dizleri yaralanmış geçmişini. 

Okumalıyız, öğrenmeliyiz ve ardından daha çok meraklı olmalıyız. Gerçeği aramayı asla bırakmamalı, sorgu masasını mümkün olduğunca terk etmemeliyiz. 

Ve elbette sorgulanmayan hayat yaşamaya değerdir, sorgulayanlar için birkaç parça oksijen ve vitamini bol meyveler verdiğin sürece. 

Ebrar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir