TEKNOLOJİYLE ARAM

Teknoloji ne demek? Teknoloji insan oğlunun hemen hemen her konuda hatta her konuda da diyebiliriz işini kolaylaştıran önemli bir unsur değil midir? Öyledir.

 Ben çok fazla kullanan biri değilim desem çok da yanlış olmaz bence. Tabi ki bu pandemi süreci sayesinde hepimiz biraz daha içli dışlı olduk maalesef. Online eğitimler, online toplantılar, internet alış verişi derken baya samimi haldeyiz şu anda. Sadece temel ihtiyaçlar için mi kullanıyoruz diye sorarsak galiba hepimiz hayır cevabını vereceğiz. Dışarı çıkamadığımız için doğal olarak sıkılıyoruz. Sıkıldığımız içinde çoğu kişi cep telefonlarına, bilgisayarlarına ya da televizyonlara sarılmış durumda.

Şimdi ise benim pandemi sürecinde teknolojiyle aram nasıl ona bakalım; Ben de tabi ki herkes gibi teknolojiye daha doğrusu ekrana bakma sürem arttı. Ama genel olarak okul ihtiyaçları ve araştırma yapmak üzere vakit harcamaya çalışıyorum. Tabi ki sadece bu konular değil. Video, film, dizi de izliyorum. Ailemizin çok fazla istemediği, kimine göre gereksiz olan, yaşıtlarımızla kıyaslandığımız konu olan oyunda oynuyorum. Bide öğrenmeyi çok istediğim ama gerek derslerimden gerek de fırsat bulamamamdan dolayı yazılım konusu adına çalışmalar yapmaya başladım. Son olarak ise tabi ki blog yazıyorum okuyan herkes bunu biliyor zaten…

Bu kadar aktiviteyi yapmak için hangi teknolojik aletleri kullanıyorum birazda buna değineyim; sahip olduğum masa üstü bilgisayar, cep telefonu ( xiaomi note 8 pro), tablet (general mobile) ve akıllı saat ( Xiaomi Amfit varge late) kullanıyorum. Bu kullandığım aletlerin hepsini Malatya da olan Mobil Teknoloji Market’ den temin ettim. Ayrıca bu süreçte bizi yalnız bırakmamak adına açtığı online alış veriş sitesinin linkini bırakıyorum https://www.mobilteknolojimarket.com bu siteden gönül rahatlığı ile alış veriş yapabilirsiniz.

 Gün içinde genel olarak bilgisayarın başındayım. Sabah 9.00 da online dersim başlıyor. Saat 12.10 da bitiyor. Ders bittikten sonra tekrarlarımı yapıyorum. Ondan sonra 1 saat kadar dizi izledikten sonra ödevlerimi yapıyorum. Tabi bu arada ara sıra telefondan sosyal medya hesaplarımı da kontrol ediyorum. Ödevlerim bittikten sonra 2 saat kadar oyun oynadıktan sonra bilgisayarın başından kalkıyorum. Akşam yemeğinden sonra arkadaşlarımla Zoom üzerinden görüntülü konuşmak üzere tekrar bilgisayar başına oturuyorum belli bir miktar konuştuktan sonra bilgisayarı kapatıp kalkıyorum.  Biraz tabletten herhangi bir konuda okuma yapıp tableti de kaldırıyorum. En son telefonumu tekrar kontrol edip yatacağım odadan çıkarıyorum ve kitap okumak üzere yatağa geçiyorum. Bir günüm böyle geçiyor.

Akıllı saat kullanma amacıma değinip yazımı noktalamak istiyorum. Bildiğiniz gibi akıllı saatler çoğu konuda işimizi kolaylaştırıyor. Benim kullanma amacım ise bir nebze de olsa telefon ekranından uzaklaşmak. Telefona gelen bildirimi doğrudan saate aktardığı için telefon ekranını sürekli olarak kontrol etmeme gerek kalmıyor. Diğer kullanma amacım telefonumu genel olarak sessizde kullanan biri olduğum için gelen aramayı duymadığım zamanlar oluyor. Saat sayesinde bununda önüne geçebiliyorum.

Evet şimdilik bu kadar. Yaşayıp gördükçe yazmaya devam edeceğim…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir