Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi olunmaz!

Herkese merhaba. Konumuz toplumumuzun hatta çağımızın en büyük problemlerinden biri olan “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak”.

Yazıma şu şekilde başlamak istiyorum. Biliyorsunuz ki cahillik diye bir kavram var. Herkesin bildiği fakat farklı yorumladığı bir kavram. Hepimizin bilmediği illaki bir çok şey vardır. Kimse diyemez ki ben her şeyi biliyorum. Ancak böyle kişiler yok mu? Maalesef var.” Ben her şeyi biliyorum” bana göre ne demek biraz ondan bahsedelim.

 Bana göre ben hiçbir şey bilmiyorum demek. Çünkü o insanlar neyi bilmediğini bilmiyor asıl sorun burada. Bilmediğimiz şeyleri araştırıp onları öğrenmeye çalışmak bu sorunu ortadan kaldırır diye düşünüyorum. Bu konuda devreye kitaplar giriyor. Sadece kitaplar mı derseniz tabi ki hayır. Dergiler, blog okumaları, internetten araştırma yapmak gibi ana konusu okumak olan bir çok imkan var.

Evet şimdi ana konumuza gelelim. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak. Bu konuda birkaç örnek verelim o  zaman daha iyi anlayacaksınız.

Bir futbol maçı izlerken kendini en iyi teknik direktör gibi hisseden insanları hepimiz biliyoruz. Çevremizde böyle insanlardan fazlasıyla var. Bu takım böyle mi düzlenir 4-4-2 oynanmalı, o futbolcu o mevkide mi oynar gibi futbolda teknik analiz yapıyor. Halbuki futbolla alakası yok.

Toplumumuzun insanı haberlerin başına oturuyor başlıyor izlemeye. Ama her habere bir yorumu var. başka ülkelerle aramızdaki ilişki ye öyle okkalı sallıyor ki tanımasanız, sanki Türkiye Washinkton büyük elçisi diyeceksiniz. İşte bu benim tahammül edemediğim en büyük konu.

İşin kötüsü doğrusunu söyleyince sinirleniyor ve kabullenmiyor. Bu konuda yurdumun insanı çok başarılı mesela. Her konuda sallama yeteneğine sahibiz. Hele ki konumuz siyaset olunca. Daha çok okuyup daha çok öğrenmemiz gereken konumuz var biz kabullensek de kabullenmesek de.

Evet şimdilik bu kadar, okuyup öğrendikçe yazmaya devam edeceğim.

Bekir Kaan.

You may also like...

1 Response

  1. Mehmet Eymen HOPUR dedi ki:

    Ben bu siteyi kulllanıyorum çok hoşuma gidiyor herkesede bu siteyi öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir