Hello world! I’m Akıllı Tebeşir

Hello world! Bu blogda ilk yazım olacak. “Hello World” wordpress kurulumu ile birlikte gelen yazıyı silmek yerine ilk blog gönderimin konusu yapmaya karar verdim. Ama tam olarak içeriğin ne olacağına karar vermedim. Bakalım kelimeler nereye yuvarlanacak, cümleler bizi nereye sürükleyecek. 🙂 Yazmaya devam edip göreyim bari…

Programlama dillerine heves saldığım bir dönemde bir şey dikkatimi çekmişti. Hangi dilde kod yazarsanız yazın tüm ilk kod örneklerinin hepsinde ekrana “Hello World” yazıldığını fark ettim. Bunun nedenini biraz araştırdım. İsterseniz ilk olarak sizinle onu paylaşayım.

  Brian Wilson Kernighan, adlı bilim adamı,  “The C Programming Language” adlı kitabında, C dilinde programlama öğretmek için aşağıdaki örneği ilk olarak vermiştir. Hatta şöyle bir söz vardır. Ekrana “Hello world” yazdırdıysanız her şeyi yapabilirsiniz.

#include <stdio.h>

main( )
{
        printf("hello, world\n");
}

Şimdi biraz da kendi hikayemizden yani Akıllı Tebeşir‘den bahsedelim.

Neden Akıllı Tebeşir? Özel bir nedeni yok aslında 2 tane beyin bir araya geldik. Yeni açacağım blog siteme isim ararken farklı alternatif isimler arasından bu ismi seçtik. Şimdi de Akıllı Tebeşir’e özel bir anlam yüklemek için uğraşıyorum. Akıllı Tebeşir’in içini doldurduğumda Hakkımızda sayfasının içeriğini de tamamlamış olacağım. 🙂

Hello World! Eskisini silip yerine yenisini inşa etmek yerine geliştirmek gibi bir fikir geldi aklıma. Ben de Hello World başlığı altında neler anlatabilirim bir bakayım dedim. Bu satırları yazarken her zaman kafamda mıh gibi saplı duran bir özlü sözü de aklıma gelmişken paylaşayım. “Yıkmakla yuva yapmak olmaz.”

Son paragrafta cümlelerime son verirken bu yazıyı okuyan herkese Merhaba! diyorum. WordPress kurulumunun demo yazısının “Hello” selamını kabul ettim. Ortaya bu içerik çıktı.

You may also like...

1 Response

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir